Чим приваблює інвесторів український hi-tech

У нещодавно опублікованому дослідженні керуючий партнер AVentures Capital Євген Сисоєв разом із колегами проаналізував 250 угод, в які за останні три роки було залучено понад 1000 українських стартапів. Виклавши цю титанічну працю англійською мовою на загальний огляд, підприємець, очевидно, має намір продемонструвати світовій спільноті високий інтелектуальний потенціал нашої країни.

Український ринок венчурного капіталу ще зовсім молодий: якихось п’ять років тому його просто не існувало, а період стрімкого зростання припав якраз на відносно благополучні 2012–2013 роки. Політична криза нинішнього року, без сумніву, негативно позначилася на ньому, проте цей вплив набагато слабший, якщо порівняти з іншими індустріями. Приблизно удвічі скоротилися обсяги інвестицій, при цьому кількість самих угод помітно не зменшилася.

Навпаки, екосистема продовжує приростати новими учасниками, серед яких – нові місцеві інвестори, стартапи, різні індустріальні асоціації, освітні та медіа-ініціативи. Інтерес до українських підприємців проявляють не тільки західні та російські інвестори, а й ціла низка місцевих фондів.

Найбільшою M&A-угодою за перші 10 місяців 2014 року (дослідження обмежується цим періодом) на українському ринку стало поглинання американською Lexalytics українського хмарного сервісу Semantria.com. Він спеціалізується на наданні послуг семантичного аналізу текстів компаніям середнього та малого бізнесу. За непідтвердженими даними, сума угоди могла становити $10 млн. Обсяг залучених коштів за ще декількома угодами року, що минає, перевищив символічну позначку $1 млн. Зокрема, відзначилися стартапи Advice Wallet (Settle), Gillbus, Keen Systems, Podorozhniki, Starwind Software, Topmall, UkrGerman. Частина угод традиційно залишається за межами публічного поля.

Чим викликаний стійкий інтерес інвесторів до українських IT-проектів, Forbes пропонує оцінити з висловлювань представників провідних венчурних фондів.

Високий рівень освіти

Александр Галицкий, учредитель и управляющий партнер Almaz CapitalОлександр Галицький, засновник і керуючий партнер Almaz Capital

Через низку факторів Україна справді має сильний високотехнологічний сектор. Одна з причин – високий рівень освіти, особливо в галузі точних наук, який значною мірою дістався у спадок ще від радянської системи освіти.

Власні унікальні технології

Кирилл Цеховал, директор Intel Capital в России и СНГКирило Цеховал, директор Intel Capital у Росії та СНД

Intel Capital – один із найбільших глобальних інвесторів у високотехнологічні компанії, який щорічно витрачає $300–500 млн, причому приблизно половину цієї суми – за межами США. У регіоні СНД ми присутні з 2000 року і вважаємо Україну одним із найпривабливіших IT-хабів світу. [...]За останні 10–15 років Україна перетворилася з аутсорсингової платформи для великих корпорацій у значно більш диверсифікований ринок, здатний створювати власні технології.

Економічна доцільність

Бахром Ибрагимов, технологический инвестор в регионе CEEMEA в EBRDБахром Ібрагімов, технологічний інвестор у регіоні CEEMEA в EBRD

Вважаю, що Україна приваблива для венчурних капіталістів. [...]Величина витрат на запуск бізнесу і подальшу операційну діяльність дуже конкурентоспроможна, і це можна бачити на прикладах молодих компаній, які швидко зростають і демонструють вражаючі результати ефективності.

Глобальні амбіції

Роман Симонов, управляющий директор Siguler GuffРоман Симонов, керуючий директор Siguler Guff

Величезна кількість інженерів, зайнятих у міжнародних проектах, створює передумови для появи українських компаній із глобальними амбіціями. Нині ми перебуваємо у процесі переговорів із декількома такими компаніями і розраховуємо цього року закрити одну чи дві угоди.

Наявність компаній, які відбулися

Василе Тофан, директор Horizon CapitalВасіле Тофан, директор Horizon Capital

Наші інвестиції простягаються від «Датагруп», провідного телекомунікаційного оператора, до Ciklum, однієї з лідерів серед IT-аутсорсингових компаній. Оскільки зазвичай обсяг наших інвестицій становить $15–40 млн, ми орієнтуємося на розвинені бізнеси, що відбулися, яким потрібен капітал для подальшого зростання. Відрадно, що в Україні збільшується кількість високотехнологічних компаній, котрі потребують інвестицій такого масштабу.

Джерело: forbes.ua

0 3794